С Т А Т У Т
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА НОВОМОСКОВСЬКА
2015 рік
П Р Е А М Б У Л А
Ми, депутати Новомосковської міської ради шостого скликання, діючи від імені та в інтересах територіальної громади м.Новомосковська, об’єднанні єдиною метою і розумінням своєї відповідальністі за долю міста перед сьогоденням та майбутнім, реалізуючи право кожної людини на гідні умови життя, безпечне довкілля, вільний розвиток особистості, поважаючи пам’ять наших предків,бажаючи зберегти і далі розвивати духовний, культурний, науковий, промисловий потенціал міста, забезпечити його процвітання та благоденство, приймаємо цей Статут.
Цей Статут, відповідно до Конституції України і Законів України, встановлює систему місцевого самоврядування міста Новомосковська, порядок здійснення самоврядних функцій, повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Новомосковська, статус органів самоорганізації населення.
Місцеве самоврядування в місті Новомосковську – це визнане гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України і Законів України.
РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Частина 1. Загальна характеристика міста
Стаття 1. Місто Новомосковськ засновано 31 серпня 1576 року.
Місто Новомосковськ є самостійною адміністративно-територіальною одиницею у складі Дніпропетровської області. На його території здійснюється місцеве самоврядування у повному обсязі, яке передбачено Конституцією України та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” згідно з інтересами мешканців міста, історичними та місцевими традиціями.
Стаття 2. Територію, в межах якої здійснюється місцеве самоврядування, визначають адміністративні кордони міста.
Адміністративними кордонами міста є міська межа, визначена рішенням Дніпропетровської обласної ради. Зміна міської межі може здійснюватися у відповідності до законодавства та з урахуванням думки територіальної громади міста. Будь-які зміни міської межі, здійснені у відповідності до законодавства, відображаються у генеральному плані міста.
Стаття 3. Землі, в межах міста Новомосковська, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за його межами, на яких розташовані об’єкти комунальної власності, перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Новомосковська. Використання зазначених земель здійснюється відповідно до проектів планування та забудови міста.
Новомосковська міська рада розпоряджається землями територіальної громади міста у межах повноважень, наданих їй чинним законодавством. Рішення про віднесення земель міста до тієї або іншої категорії приймається міською радою відповідно до її повноважень згідно з чинним законодавством.
В інтересах територіальної громади міста, з урахуванням генерального плану забудови міста Новомосковська, відповідно до вимог чинного законодавства, Новомосковська міська рада встановлює режим використання земель, незалежно від форми власності, передбачених для містобудівних потреб, в тому числі може затверджувати Положення «Про використання земель оздоровчого призначення», «Про використання земель природоохоронного призначення».
Територія садово-огородних товариств, яка належить членам територіальної громади міста, є зоною спільних інтересів жителів міста Новомосковська та жителів навколишніх територіально- адміністративних одиниць. Межі територій садово-огородних товариств, траси водогону визначаються згідно чинного законодавства.
Стаття 4. Територіальній громаді належать водні ресурси, у тому числі підземні водоносні горизонти, повітря, корисні копалини, лікувальні грязі, рослинний та тваринний світ, а також інші види природних ресурсів, які знаходяться в межах міста.
Територіальна громада зобов’язується зберігати, захищати, використовувати, примножувати та надавати у розпорядження на договірних засадах фізичним та юридичним особам природні ресурси, які знаходяться в межах міста.
Стаття 5. Для раціональної організації місцевого управління територія міста поділяється на мікрорайони. Межі мікрорайонів затверджуються рішенням міської ради за поданням міського Голови з урахуванням пропозицій жителів міста.
На території кожного мікрорайону, за рішенням міської ради, можуть діяти відповідні органи самоорганізації населення.
Стаття 6. Новомосковська міська рада, як орган місцевого самоврядування, може об’єднуватися з органами місцевого самоврядування інших міст України в асоціації, фонди, союзи тощо.
Новомосковська міська рада та її виконавчі органи на договірних засадах можуть вступати у відносини з органами місцевого самоврядування міст зарубіжних країн або їх асоціаціями та входити до міжнародних асоціацій (союзів, фондів тощо) органів місцевого самоврядування.
Повноваження органів місцевого самоврядування не можуть передаватися добровільним об’єднанням органів місцевого самоврядування.
Стаття 7. З метою реалізації права, наданого органам місцевого самоврядування Конституцією України та Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, в ім’я захисту загальнолюдських принципів та ідеалів, враховуючи історичні, національно-культурні, соціально-економічні особливості, які склалися на час спільного проживання на території земель, закріплених державою за жителями міста Новомосковська, ми – територіальна громада м.Новомосковська, враховуючи взаємне бажання, будемо співпрацювати на добровільних засадах з територіальними громадами Новомосковського району.
Стаття 8. Територіальна громада міста має свою символіку: герб, прапор, гімн.
Опис герба, прапору, текст гімну наводяться у Додатках до Статуту.
Положення про порядок використання символіки територіальної громади міста Новомосковська затверджується рішенням Новомосковської міської ради.
31 серпня вважати Днем міста Новомосковська (згідно висновків історико-краєзнавчої конференції «Історія Дніпропетровського Надпорожжя» та відповідного рішення сесії) 22 вересня – Днем визволення міста Новмосковська від нацистських загарбників. Ці дати є святковими для територіальної громади міста Новомосковська.
Частина 2. Організаційно-правові основи місцевого
самоврядування в місті Новомосковську
Стаття 9. Первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада міста Новомосковська.
Головною посадовою особою територіальної громади міста є міський голова.
Новомосковська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України, цим Статутом.
Виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет, його управління, відділи та інші, створені міською радою органи.
Органи самоорганізації населення (квартальні комітети, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) та інші представницькі органи, що утворюються міською радою за ініціативою жителів, що тимчасово або постійно проживають на відповідній території міста.
Стаття 10. Статут територіальної громади – це систематизоване зведення принципів, норм і правил, що встановлюють порядок та процедуру здійснення місцевого самоврядування, відносин територіальної громади з державою та іншими суб’єктами права.
Стаття 11. Статут територіальної громади міста Новомосковська має найвищу юридичну силу відносно актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом.
Дія Статуту поширюється на всю територію міста та на території, за межами міста, на яких розташовані об’єкти комунальної власності територіальної громади міста Новомосковська.
Стаття 12. Статут міста приймається міською радою. Статут вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість депутатів від загального складу ради.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування приймаються у відповідності до чинного законодавства та Статуту територіальної громади.
Стаття 13. Статут відповідає положенням Конституції України, Європейської Хартії про місцеве самоврядування, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та іншим Законам України, Указам Президента України.
Органи місцевого самоврядування відстоюють інтереси територіальної громади усіма доступними засобами аж до звернення до суду, якщо державні органи або посадові особи обмежують самостійність територіальної громади, гарантовану Конституцією України, Європейською Хартією про місцеве самоврядування, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Стаття 14. Тлумачити положення Статуту може лише міська рада, рішення якої з таких питань є обов’язковими для застосування і виконання у межах території міста.
Стаття 15. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюється міською радою від імені та в інтересах територіальної громади міста.
Рішення міської ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
Пропозиції про зміни і доповнення до Статуту вносяться до міської ради не менше 1/3 від загального складу ради, міським головою або групою членів територіальної громади міста (не менш 1/10 частини громадян, що проживають на території міста і мають право голосу) в порядку місцевої ініціативи.
Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають узгодження його з положеннями Конституції та Законами України, Указами Президента України затверджуються міською радою за поданням міського голови в двомісячний термін після набуття чинності цих актів (або в термін, визначений цими актами).
Розділ ІІ. ФОРМИ БЕЗПОСЕРЕДНЬОГО ЗДІЙСНЕННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ ТА ЇЇ ЧЛЕНАМИ
Стаття 16. Члени територіальної громади міста реалізують право на місцеве самоврядування безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Право на участь у здійсненні місцевого самоврядування у повному обсязі мають члени територіальної громади міста - громадяни України, які досягли 18-річного віку і не визнані судом недієздатними, мають право обирати органи і посадових осіб місцевого самоврядування, бути обраними або призначеними до керівних органів місцевого самоврядування, брати участь у місцевих референдумах, та користуватися іншими правами на участь у здійсненні місцевого самоврядування ,передбаченими Конституцією, Законами України та цим Статутом.
Стаття 17. Право членів територіальної громади міста вирішувати питання місцевого самоврядування може бути реалізовано в таких формах:
- місцевий референдум;
- вибори депутатів Новомосковської міської ради та міського голови (місцеві вибори);
- загальні збори громадян за місцем проживання;
- місцеві ініціативи;
- громадські слухання;
- колективні та індивідуальні звернення жителів міста до органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
- участь у роботі органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення та робота на виборних посадах місцевого самоврядування;
- інші, не заборонені законом, форми.
Частина 3. Місцевий референдум та місцеві вибори
Стаття 18. Вищими формами вирішення територіальною громадою міста питань місцевого самоврядування шляхом прямого волевиявлення є місцевий референдум і місцеві вибори.
Стаття 19. Місцевий референдум - це прийняття рішення з питань, віднесених Конституцією і Законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом прямого волевиявлення членів територіальної громади міста, які мають право голосу на місцевих виборах.
Місцевий референдум проводиться з метою безпосереднього вирішення територіальною громадою міста важливих питань, віднесених до відання місцевого самоврядування.
На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, які чинним законодавством віднесено до відання органів державної влади, а також питання затвердження місцевого бюджету та встановлення місцевих податків.
Питання, які не віднесені чинним законодавством до відання місцевого самоврядування, але мають важливе значення для територіальної громади міста, соціально-економічного та культурного розвитку міста, можуть бути винесені на місцевий консультативний референдум, наслідки якого не мають обов’язкового характеру.
Стаття 20. Участь у місцевому референдумі є вільною. Ніхто і ні в якій формі не може бути примушений до участі у місцевому референдумі, а також нікому не можна відмовити в участі у місцевому референдумі.
Стаття 21. Рішення про проведення місцевого референдуму та порядок його проведення визначається діючим законодавством України.
Стаття 22. Місцеві вибори – це обрання депутатів міської ради, депутатів Дніпропетровської обласної ради та міського голови шляхом голосування жителів міста, які мають право голосу згідно з чинним законодавством України.
Місцеві вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Ніхто не може бути примушений до участі у місцевих виборах.
Порядок призначення і проведення місцевих виборів та встановлення результатів голосування визначається відповідним Законом України.
Частина 4. Загальні збори громадян за місцем проживання
Стаття 23. Загальні збори громадян або збори їх представників за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Загальні збори скликаються по будинках, вулицях, кварталах, житлових комплексах, мікрорайонах міста з метою:
- обговорення питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, що мають важливе значення для певних членів територіальної громади міста, та подання пропозицій з цих питань;
- створення органів самоорганізації населення;
- заслуховування звітів про роботу та повідомлень органів і посадових осіб місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення;
- ухвали рішення про участь (на громадських засадах) жителів міста у благоустрої, про сприяння охороні громадського порядку, збереження житлового фонду, пам’ятників історії і культури, наданні допомоги соціально незахищеним членам територіальної громади міста;
- вирішення питань щодо об’єднання коштів населення, а також за згодою підприємств, установ та організацій, які не перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, їх коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об’єктів соціальної і виробничої інфраструктури, благоустрій населених пунктів, на заходи по охороні навколишнього природного середовища; внесення відповідних пропозицій з цих питань міській раді та її виконавчим органам;
- обговорення інших питань, що зачіпають інтереси населення територіальної громади міста.
Норми представництва на ці збори встановлюються органом, який їх скликає.
Стаття 24. У роботі загальних зборів громадян мають право брати участь члени територіальної громади міста, які мають право голосу і проживають на відповідній території (будинок, вулиця, квартал, житловий комплекс, мікрорайон), а у зборах об’єднань співвласників багатоквартирних будинків - з 16 років, якщо вони є власниками квартир.
У роботі загальних зборів з правом дорадчого голосу можуть брати участь народні депутати України, міський голова, депутати міської ради, посадові особи органів місцевого самоврядування, представники органів державної влади, об’єднань громадян та підприємств, які не проживають на відповідній території.
Стаття 25. Загальні збори громадян чи збори їх представників скликаються міським головою з власної ініціативи, з ініціативи депутатів міської ради, виконавчого комітету чи відповідного органу самоорганізації населення.
Загальні збори громадян міста можуть також скликатися міським головою з ініціативи не менш як 500 від загальної кількості членів територіальної громади міста, які мають право голосу.
Суб’єкт ініціативи з проведення зборів за місцем проживання заявою сповіщає про них виконком міської ради не пізніше як за 15 робочих днів до пропонованої дати проведення зборів. У заяві зазначаються дані про ініціаторів, час, дата, порядок денний і місце проведення зборів, коло запрошених учасників зборів. Неподання такої заяви та інформації про збори у визначені терміни є підставою для визнання їх місцевою радою не чинними, а рішення, ними ухвалені, такими, що не мають юридичних наслідків.
Розпорядження міського голови про скликання загальних зборів громадян оприлюднюється у місцевих засобах масової інформації не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на обговорення.
Стаття 26. На загальних зборах громадян або зборах їх представників рішення приймаються більшістю голосів присутніх на зборах відкритим або таємним голосуванням.
На загальних зборах громадян головує міський голова або особа, призначена міським головою чи керівник відповідного органу самоорганізації населення.
Для ведення протоколу загальних зборів громадян обирається секретар. Протокол загальних зборів підписується головою і секретарем зборів.
До протоколу загальних зборів громадян додається список їх учасників із зазначенням місця їх проживання.
Порядок денний загальних зборів затверджується загальними зборами за пропозицією головуючого на загальних зборах.
Міський голова, міська рада та її виконавчі органи, відповідний орган самоорганізації населення сприяють підготовці і проведенню загальних зборів громадян, надають їх учасникам необхідні приміщення, матеріально-технічні засоби, довідкові інформаційні матеріали.
Стаття 27. Рішення загальних зборів є обов’язковими для виконання відповідними органами самоорганізації населення та підлягають обов’язковому розгляду посадовими особами місцевого самоврядування, до компетенції яких відносяться порушені у рішенні питання у 10-денний термін.
У випадку, якщо орган чи посадова особа місцевого самоврядування не вважають за можливе врахувати рішення загальних зборів громадян, то повинні підготувати про це вмотивовану відмову і передати її на розгляд міського голови та міської ради, а також ініціативної групи. Рішення оприлюднюється у місцевих засобах масової інформації.
Частина 5. Місцеві ініціативи
Стаття 28. Члени територіальної громади міста мають право ініціювати розгляд міською радою (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного Конституцією і Законами України до відання місцевого самоврядування.
Не можуть бути предметом місцевої ініціативи питання, реалізація яких стосується інтересів території поза межами юрисдикції міської ради.
Стаття 29. Місцеві ініціативи реалізуються через ініціативні групи. Ініціативні групи створюються з громадян, які постійно проживають на території територіальної громади і складаються у кількості не менш як з 30 громадян, що мають право голосу на виборах депутатів міської ради.
Ініціативна група легалізується шляхом подання написаної у довільній формі заяви про місцеву ініціативу до міської ради. До заяви додаються протокол установчих зборів ініціативної групи; список членів групи; документ, що висвітлює предмет місцевої ініціативи. Даний документ повинен мати форму проекту рішення міської ради, за необхідності – з усіма потрібними додатками. Якщо здійснення предмету ініціативи потребує додаткового бюджетного фінансування, до документу повинна додаватись відповідна програма на використання бюджетних коштів та проект рішення ради про внесення необхідних змін чи доповнень до міського бюджету та кошторис витрат.
Стаття 30. Розгляд питання, внесеного в порядку місцевої ініціативи, здійснюється на відкритому пленарному засіданні міської ради з обов’язковою участю членів ініціативної групи.
Стаття 31. Рішення, прийняті міською радою з питань, внесених у порядку місцевої ініціативи, підлягають обов’язковому оприлюдненню в порядку, встановленому міською радою.
Частина 6. Громадські слухання
Стаття 32. Громадські слухання – це форма безпосередньої участі громадськості в здійсненні повноважень місцевого самоврядування, метою яких є ознайомлення громадськості міста з позицією міської влади з актуальних проблем міста та отримання від мешканців міста пропозицій і зауважень з цих питань у формі безпосереднього спілкування.
Члени територіальної громади міста мають право без будь-яких обмежень бути присутніми і виступати на громадських слуханнях, з розробки проектів міського бюджету та місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, та з інших питань, актуальних для жителів міста.
При обговоренні питань, винесених на громадські слухання, членам територіальної громади міста повинна бути забезпечена можливість вільно висловлювати власну позицію і вносити пропозиції.
Стаття 33. Громадські слухання можуть проводитися з ініціативи міського голови, міської ради або її постійної комісії, виконкому або органів самоорганізації населення чи з ініціативи територіальної громади.
Громадські слухання з ініціативи членів територіальної громади можуть проводитися за наявності колективного звернення мешканців міста, оформленого відповідно до Порядку проведення громадських слухань.
Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік.
Стаття 34. На громадські слухання, крім представників, що делегуються громадянами за місцем проживання, запрошуються посадові особи органів місцевого самоврядування, депутати міської ради, керівники органів самоорганізації населення, представники міських осередків політичних партій та громадських організацій, керівники підприємств, установ та організацій, діяльність яких пов’язана з питаннями, що обговорюються.
Стаття 35. На громадських слуханнях:
- заслуховуються доповіді й інформації про роботу міського голови, міської ради, постійних комісій міської ради, окремих депутатів, виконавчих органів міської ради та їх посадових осіб, органів самоорганізації населення;
- порушуються питання та вносяться пропозиції з питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Стаття 36. Керівництво та координація процесом підготовки громадських слухань покладається на суб’єкт ініціативи або на особу чи групу осіб, уповноважених представляти суб’єкта ініціативи.
У триденний термін з часу прийняття рішення про проведення громадських слухань створюється робоча група з підготовки громадських слухань. На своєму засіданні робоча група більшістю голосів приймає рішення щодо вибору приміщення для проведення громадських слухань, персонального складу запрошених осіб, затвердження порядку ведення громадських слухань, визначення доповідача і співдоповідача (співдоповідачів).
На робочу групу покладаються інші організаційно-забезпечувальні функції.
Інформування членів територіальної громади про громадські слухання розпочинається робочою групою не пізніше 10 календарних днів до їх проведення.
Стаття 37. Головує на громадських слуханнях міський голова або представник від осіб, уповноважених представляти суб’єкта ініціативи.
Головуючий стежить за дотриманням порядку денного, надає слово для виступу.
Кожен присутній на громадських слуханнях має право задати запитання або висловитись з будь-якого питання, порушеного у процесі слухань (у формі репліки або виступу).
На громадських слуханнях ведеться протокол, в якому зазначаються дата і місце проведення слухань, загальна кількість присутніх, питання, що обговорюються, зміст виступів та внесені пропозиції.
Стаття 38. За результатами громадських слухань більшістю голосів присутніх приймається рішення. Рішення зборів приймається у формі резолюції до членів територіальної громади міста та в 10-денний термін оприлюднюється в засобах масової інформації.
Частина 7. Колективні та індивідуальні звернення жителів міста до органів і посадових осіб місцевого самоврядування
Стаття 39. Громадяни України мають право звертатися до міської ради та її виконавчих органів і посадових осіб місцевого самоврядування у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Стаття 40. Звернення може бути усним (викладеним громадянином і записаним посадовою особою на особистому прийомі) чи письмовим, надісланим поштою або переданим громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства.
Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне).
Громадяни можуть звернутися до міської ради з електронними петиціями через офіційний веб-сайт Новомосковської міської ради, або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
Електронна петиція має бути оформлена згідно вимог, встановлених Законом України «Про звернення громадян».
Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.
Електронна петиція, адресована міській раді, розглядається за умови збору на її підтримку не менш як 200 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції.
Електронна петиція, збір підписів на підтримку якої здійснювався через веб-сайт громадського об’єднання і яка протягом установленого строку набрала необхідну кількість підписів на її підтримку, не пізніше наступного дня після набрання необхідної кількості підписів надсилається громадським об’єднанням до міської ради із зазначенням інформації про дату початку збору підписів, дату направлення електронної петиції, загальну кількість та перелік осіб, які підписали електронну петицію (чи посилання на джерело такої інформації в мережі Інтернет), строк збору підписів, назву та адресу електронної пошти громадського об’єднання.
Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті міської ради в порядку, визначеному чиним законодавством.
Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на громадських слуханнях територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань.
Порядок розгляду електронної петиції визначається міською радою.
Про підтримку або непідтримку електронної петиції міський голова публічно оголошує на офіційному веб-сайті міської ради.
У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.
Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об’єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.
У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися міською радою шляхом прийняття з питань, віднесених до її компетенції, відповідного рішення.
Частина 8. Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування
Стаття 41. Члени територіальної громади міста мають право бути присутніми на засіданнях міської ради.
Особи, що виявили бажання виступити на сесії міської ради, повинні не пізніш як за день до її відкриття подати відповідну заяву на ім’я секретаря ради, на якого покладається обов’язок організовувати такі виступи.
Відмова членам територіальної громади міста у відвідуванні сесії міської ради, не пов’язана з організаційними або технічними причинами, повинна бути оформлена письмово.
Стаття 42. Члени територіальної громади міста мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету при розгляді питань, пов’язаних з реалізацією їх конституційних прав, забезпечення яких віднесено до відання місцевого самоврядування.
Члени територіальної громади міста мають право брати участь у засіданнях відповідного органу самоорганізації населення.
Стаття 43. Члени територіальної громади міста, які мають право голосу, згідно існуючого законодавства, можуть бути обраними депутатами міської ради або на посаду міського голови.
Частина 9. Інші форми участі членів
територіальної громади міста у здійсненні місцевого самоврядування
Стаття 44. Перелік форм участі членів територіальної громади міста у здійсненні місцевого самоврядування, визначений цим Статутом, не є вичерпним.
Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють впровадженню нових форм участі членів територіальної громади міста у здійсненні місцевого самоврядування.
Стаття 45. Крім передбачених частинами 3 - 8 цього Статуту, можуть бути використані такі форми участі членів територіальної громади міста у здійсненні місцевого самоврядування:
- участь у роботі спеціалізованих комітетів, що створюються за рішенням виконавчого комітету міської ради з числа фахівців, які працюють у системі місцевого самоврядування, або діяльність яких пов’язана з наданням громадських послуг членам територіальної громади міста, з метою залучення їх до розробки і реалізації проектів, що передбачають підвищення якості надання таких послуг. Положення про такі комітети затверджуються виконавчим комітетом міської ради;
- участь у масових акціях відповідно до вимог чинного законодавства, метою проведення яких є привернення уваги органів і посадових осіб місцевого самоврядування до актуальних проблем міського значення та проблем соціального забезпечення членів територіальної громади міста, охорони навколишнього середовища, підтримки громадської безпеки тощо;
- робота в органах самоорганізації населення;
- виконання на громадських засадах робіт по благоустрою території міста, наданню послуг соціально незахищеним жителям міста.
РОЗДІЛ ІІІ. ОРГАНИ І ПОСАДОВІ ОСОБИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Частина 10. Загальні засади діяльності органів місцевого самоврядування
Стаття 46. Міська рада, її виконавчі органи та міський голова здійснюють свою діяльність по реалізації функцій місцевого самоврядування від імені територіальної громади міста та в її інтересах.
Виконавчий комітет міської ради здійснює надані йому чинним законодавством окремі повноваження органів виконавчої державної влади (делеговані повноваження).
Стаття 47. Міська рада та міський голова обираються, а виконавчі органи міської ради утворюються згідно з Конституцією України, чинним законодавством та цим Статутом.
Стаття 48. Діяльність органів місцевого самоврядування базується на засадах законності, гласності, підконтрольності, підзвітності перед територіальною громадою, розмежування повноважень представницької та виконавчої гілок міської влади, забезпечення повноти здійснення функцій місцевого самоврядування та пріоритету інтересів територіальної громади міста при їх здійсненні.
Розподіл повноважень між органами і посадовими особами місцевого самоврядування здійснюється згідно з чинним законодавством і цим Статутом. Повноваження, які можуть передаватися, та порядок їх передачі визначаються законом.
Частина 11. Міський голова
Стаття 49. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Новомосковська.
Міський голова обирається жителями міста, які мають право голосу шляхом вільних виборів на основі загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні.
Порядок обрання та термін, на який обирається міський голова, визначається чинним законодавством України.
Стаття 50. Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи.
Міський голова складає на пленарному засіданні міської ради присягу :
“Я, (ім’я та прізвище), волею територіальної громади міста Новомосковська обраний міським головою, вступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність територіальній громаді. Зобов’язуюсь суворо дотримуватись Конституції і Законів України, Статуту територіальної громади міста, своїми справами дбати про благо і добробут мешканців, обстоювати права, свободи і законні інтереси територіальної громади міста, підносити авторитет міста Новомосковська у державі та за її межами”.
Якщо вибори міського голови проведені одночасно з виборами депутатів, то присяга складається ним на першому пленарному засіданні новообраної ради після складання присяги депутатами.
Стаття 51. Повноваження міського голови можуть бути припинені достроково на підставах і в порядку, передбаченими законодавством.
Стаття 52. Міський голова виконує такі функції:
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
- вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету міської ради;
- скликає сесії міської ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради;
- скликає загальні збори громадян за місцем проживання, веде особисті прийоми громадян;
- забезпечує виконання рішень місцевих референдумів, ради та її виконавчого комітету;
- є розпорядником бюджетних, позабюджетних цільових (у тому числі валютних) коштів, використовує їх лише за призначеннями, визначеними радою;
- здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим Статутом та Законами, України, якщо вони не віднесені до виключної компетенції ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів;
- видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Міський голова здійснює інші повноваження, передбачені чинним законодавством України.
Стаття 53. Міський голова має першого заступника та заступників з питань діяльності виконавчих органів ради, кількість яких визначається міською радою.
Заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів призначаються та звільняються з посади у порядку, визначеному чинним законодавством.
Розподіл обов’язків між першим заступником міського голови, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючим справами виконкому здійснюється за рішенням виконавчого комітету. Повноваження секретаря міської ради визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Виконуючий обов’язки міського голови на період його відсутності призначається міським головою.
Частина 12. Міська рада
Стаття 54. Міська рада є органом місцевого самоврядування, єдиним представницьким органом територіальної громади.
Міська рада є юридичною особою, має гербову печатку зі своїм найменуванням.
Стаття 55. Міська рада відповідає перед територіальною громадою за місцеву соціально – економічну політику, яку вона формує і проводить у межах своїх повноважень. Вона служить територіальній громаді, її діяльність спрямована на виявлення, вивчення і задоволення потреб та інтересів населення міста.
Міській раді належить право виступати від імені територіальної громади у стосунках з іншими органами самоврядування, органами державної влади, іншими державними та громадськими організаціями.
Стаття 56. До компетенції міської ради, визначених Конституцією і законодавством України, відносяться, зокрема:
- затвердження Статуту територіальної громади міста Новомосковська, внесення змін та доповнень до Статуту;
- утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
- затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання;
- утворення за поданням міського голови інших виконавчих органів ради;
- обрання за пропозицією міського голови на посаду та звільнення з посади секретаря ради;
- прийняття рішення про недовіру міському голові;
- заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради;
- розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах;
- прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутатів ради в порядку, встановленому законом;
- визначення відповідно до закону кількісного складу ради;
- прийняття рішення про проведення місцевого референдуму;
- прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування, та міського голови;
- надання згоди на створення органів самоорганізації населення, прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;
- затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
- затвердження міського бюджету, внесення змін до нього;
- встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом; прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах;
- здійснення правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності;
- прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади міста, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
- вирішення питань регулювання земельних відносин;
- вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також скасування такого дозволу;
- прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених законодавством;
- затвердження договорів, укладених міським головою від імені ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;
- розгляд та вирішення інших питань, віднесених Конституцією України, та іншими законами до відання міської ради.
Стаття 57. Міська рада несе відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними та фізичними особами.
Міська рада є підзвітною, підконтрольною і відповідальною перед територіальною громадою. Вона періодично, не менш як двічі на рік, інформує населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітує перед територіальною громадою про свою діяльність.
Міська рада несе відповідальність перед державою у разі порушення нею Конституції України або Законів України.
Стаття 58. Рада здійснює нормотворчу діяльність стосовно міста і його населення.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради набувають чинності з моменту підписання міським головою. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішення ради належним чином оформлюються, реєструються і зберігаються.
Рішення ради мають бути доступні для депутатів та жителів міста.
Стаття 59. Рада через свої постійні та тимчасові депутатські комісії здійснює контроль за виконанням рішень ради.
Стаття 60. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених законодавчими актами. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення приймається відкритим або таємним голосуванням.
Стаття 61. Міська рада складається з депутатів, які обираються жителями територіальної громади на основі загального, рівного виборчого права шляхом таємного голосування за системою, визначеною діючим законодавством України.
Частина 13. Секретар міської ради
Стаття 62. Секретар міської ради обирається за пропозицією міського голови з числа її депутатів на строк повноважень ради та працює в раді на постійній основі. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситись на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу ради у разі, якщо:
- на день проведення першої сесії міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори міського голови;
- рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану міським головою;
- протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії міської ради міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
- на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради;
У разі, якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу ради, згідно з пунктом 2 цієї статті, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить міський голова.
Стаття 63. Повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені в порядку, визначеному чинним законодавством.
Частина 14. Міська рада
Стаття 64. Депутатські фракції Новомосковської міської ради формуються на партійній основі депутатами міської ради.
Депутат міської ради може входити до складу лише однієї депутатської фракції. Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні Новомосковської міської ради інформує депутатів міської ради про реєстрацію такої депутатської фракції, її кількісний склад.
Стаття 65. Постійні комісії міської ради є постійно діючими органами, які обираються з числа депутатів ради на час їх повноважень для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, віднесених до відання ради та для здійснення контролю за виконанням рішень міської ради та її виконавчих органів.
До складу постійної комісії входять її голова, секретар і члени комісії.
Перелік постійних комісій та їх персональний склад визначаються новообраною міською радою на першій сесії.
Стаття 66. За організацію роботи постійної комісії ради відповідає голова комісії, який скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє її у відносинах з іншими органами чи об'єднаннями громадян, підприємствами, організаціями, установами, громадянами, організовує діяльність по реалізації висновків і рекомендацій комісії.
У разі відсутності голови комісії або неможливості виконання ним своїх повноважень з певних причин, його функції здійснює заступник голови комісії або секретар.
Засідання постійної комісії скликаються в разі необхідності і воно є чинним, якщо на ньому присутні не менше половини членів комісії.
Постійна комісія для розробки проектів рішень ради може утворювати підготовчі комісії і робочі групи із залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів.
Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть з ініціативи комісій, а також за дорученням ради, її голови та секретаря розглядатися комісіями на спільних засіданнях.
Постійні комісії є відповідальними перед міською радою та підзвітними їй.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається регламентом міської ради та положеннями про постійні комісії, що затверджуються радою.
Для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування, радою створюються тимчасові контрольні комісії.
Постійні комісії у своїй роботі керуються Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим Статутом та положенням "Про депутатські комісії".
Стаття 67. Постійні комісії за дорученням міської ради або з власної ініціативи попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку міста, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують повідомлення про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які виносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями та співдоповідями.
Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження міською радою, готують висновки з цих питань.
Постійні комісії за дорученням міської ради, секретаря ради або з власної ініціативи вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді й виконавчому комітету органів, підприємств, організацій і установ комунальної власності, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в разі необхідності – на розгляд міської ради, здійснюють контроль за виконанням рішень ради.
Постійні комісії з питань, які належать до їх компетенції, мають право отримати від керівників органів, підприємств, установ і організацій, визначених у цій статті необхідні матеріали і документи (крім документів, порядок ознайомлення з якими регламентується законодавством).
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.
Рекомендації постійних комісії підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений термін.
Частина 15. Виконавчий комітет міської ради
Стаття 68. Виконавчий комітет міської ради є виконавчим органом Новомосковської міської ради, який утворюється міською радою на термін її повноважень.
Очолює виконавчий комітет міський голова.
Стаття 69. Кількісний та персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується радою за пропозицією міського голови.
До складу виконавчого комітету не можуть входити депутати міської ради, крім секретаря ради.
Рішення про зміни у складі виконавчого комітету або його розпуск приймається міською радою згідно Закону України «Про місцеве самоврядування вУкраїні».
Стаття 70. Виконавчий комітет міської ради розглядає і вирішує питання, віднесені до відання виконавчих органів ради Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, іншими законодавчими актами України, цим Статутом. При цьому, згідно з чинним законодавством, виконком здійснює як власні, так і делеговані йому органами виконавчої влади повноваження.
Виконавчий комітет:
-попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що виносяться на розгляд ради;
-координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
-має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, а також їх посадових осіб.
Стаття 71. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним міській раді, а з питань здійснення ним делегованих йому повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Звітує про роботу виконавчого комітету міський голова.
Стаття 72.Основною формою роботи виконавчого комітету є його засідання, які є правочинними, якщо в них беруть участь більше половини членів виконкому від загального складу виконавчого комітету.
Засідання виконавчого комітету скликаються в разі необхідності, але не рідше одного разу на місяць міським головою.
Стаття 73. Правове, інформаційно-аналітичне, методичне, кадрове, матеріально-технічне та інше організаційне забезпечення діяльності виконкому, систематичну перевірку виконання актів законодавства, рішень виконкому та розпоряджень міського голови здійснює його апарат.
Стаття 74. Виконавчий комітет міської ради приймає рішення у межах своїх повноважень. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданнях більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються міським головою.
Частина 16. Депутат міської ради
Стаття 75. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення міською виборчою комісією на першій сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів ради.
Закінчуються повноваження депутата в день першої сесії ради нового скликання.
Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законодавством та цим Статутом.
Стаття 76. Депутат міської ради представляє інтереси всієї територіальної громади, має всі права, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе відповідальність перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення.
Депутат міської ради здійснює свої повноваження на громадських засадах, не пориваючи з виробничою, службовою, комерційною або підприємницькою діяльністю.
На час сесії міської ради, а також для виконання своїх повноважень, передбачених чинним законодавством та рішенням сесії, депутат звільняється від виконання службових обов'язків за основним місцем роботи з отриманням грошової компенсації за дні своєї відсутності на роботі чи службі та відшкодуванням збитків, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень, а також у випадках необхідності компенсації за втрачену ним вигоду.
Депутати ради виконують свої обов'язки у відповідності з Законами України та цим Статутом, а також за власними переконаннями необхідності діяльності на благо територіальної громади м. Новомосковська.
Стаття 77. При набутті повноважень депутат ради присягає на вірність інтересам виборців і територіальної громади: "Здобувши звання депутата міської ради, зобов'язуюсь усіма діями дбати про добробут Новомосковська та його мешканців, гідно представляти своїх виборців, обстоювати їх права і свободу. Присягаюсь дотримуватися Конституції, Законів України, Статуту територіальної громади міста Новомосковська, виконувати свої обов'язки в інтересах територіальної громади та своїх виборців".
Присягу зачитує найстарший за віком депутат міської ради перед відкриттям першої сесії новообраної міської ради, після чого депутати скріплюють присягу своїми підписами.
Підписаний депутатом текст особистої присяги зберігається в архіві ради.
Про факт відмови оголосити і підписати текст присяги, а також порушення присяги повідомляється виборцям відповідного округу та дільниці, і це дає право міській раді ініціювати відкликання депутата відповідно до чинного законодавства.
Стаття 78. Депутат міської ради як уповноважений представник інтересів виборців має право:
- обирати та бути обраним до органів ради;
- офіційно представляти виборців в міській раді та її органах;
- пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами;
- вносити пропозиції та зауваження до порядку денного засідання ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань;
- вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань віднесених до її повноважень;
- порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, створюваних радою, та про звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
- вносити пропозиції про заслуховування на пленарних засіданнях ради звітів або інформації будь-якого органу або посадової особи, відповідальних або підконтрольних раді, а також з питань, віднесених до компетенції ради, інших органів або посадових осіб, які діють на його території;
- оголошувати на засіданнях ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об’єднань, якщо вони мають громадське значення;
- об’єднуватися з іншими депутатами міської ради в депутатські групи, фракції, які діють у відповідності з регламентом ради;
- має також інші права, передбачені Законом України „Про статус депутатів місцевих рад”.
Стаття 79. При виконанні депутатських повноважень депутат міської ради зобов'язаний:
- брати участь у роботі ради, постійних депутатських комісіях та інших її органах, до складу яких його обрано;
- всебічно сприяти виконанню їх рішень, виконувати доручення ради та її органів;
- дотримуватись регламенту ради, інших нормативних актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів, бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної депутатської комісії та інших органів, до складу яких його обрано;
- підтримувати постійний зв'язок з виборцями, регулярно інформувати їх про наслідки розгляду радою та її виконавчими органами доручень виборців та особисту участь в організації їх виконання;
- вивчати громадську думку, потреби населення, інформувати про них раду, задовольняти колективні потреби та законні вимоги виборців;
- вести прийом громадян, розглядати пропозиції, заяви і скарги, які надійшли до депутата, вживати заходів до їх правильного і своєчасного вирішення;
- періодично (але не менш як один раз на півроку) звітувати про свою роботу і роботу міської ради перед виборцями.
Стаття 80. Ніхто не має права обмежувати повноваження депутата міської ради. Права та повноваження, гарантії діяльності депутата визначаються Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", “Про статус депутатів місцевих рад", а також іншими законами, нормативно-правовими актами та цим Статутом.
Стаття 81. Повноваження депутата міської ради припиняються достроково:
- у разі відкликання депутата виборцями у порядку, встановленому Законом України “Про статус депутатів місцевих рад”;
- у разі втрати депутатом громадянства України;
- у зв'язку з обранням або призначенням депутата на посаду, заняття якої за законодавством несумісне з виконанням депутатських повноважень;
- у зв'язку з обранням його депутатом іншої ради;
- у разі визнання судом недієздатним або безвісно відсутнім;
- у зв'язку з набранням чинності обвинувального вироку суду про позбавлення волі особи, яка є депутатом.
- у разі його смерті.
За рішенням міської ради повноваження депутата припиняються достроково у випадку:
- подання особистої заяви про складання ним депутатських повноважень;
- набранням чинності обвинувального вироку суду, за яким депутата засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі.
Заміщення вибувшого депутата відбувається згідно чинного законодавства.
РОЗДІЛ ІV. ОРГАНИ САМООРГАНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ
Частина 17. Система та загальні засади організації та діяльності органів
самоорганізації населення
Стаття 82. Органи самоорганізації населення – представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території міста або його частин, для вирішення завдань місцевого значення за рішенням міської ради.
Органами самоорганізації населення є вуличні, квартальні комітети та комітети мікрорайонів.
Кількісний та персональний склад органу самоорганізації населення визначається загальними зборами.
Стаття 83. Територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням міської ради і має відповідати території проживання членів територіальної громади міста, які утворили цей орган.
Стаття 84. Орган самоорганізації населення обирається терміном на строк повноважень відповідної ради, якщо інше не передбачено рішенням ради чи Положенням про орган самоорганізації населення.
Стаття 85. Легалізація органів самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом міської ради.
Стаття 86. Повноваження та порядок роботи органу самоорганізації населення визначається чинним Законом України «Про органи самоорганізації населення» та Положенням про них.
Частина 18. Порядок формування органів самоорганізації населення
Стаття 87. Рішення про утворення органу самоорганізації населення приймаються загальними зборами громадян, які проживають на відповідній території міста.
Стаття 88. Вибори органів самоорганізації населення проводяться на загальних зборах громадян, які проживають на відповідній території міста в порядку, визначеному чинним законодавством.
Стаття 89. Організація проведення загальних зборів (конференцій) жителів за місцем проживання покладається на виконавчий комітет міської ради.
Стаття 90. Голова органу самоорганізації населення обирається на засіданні органу або безпосередньо членами територіальної громади відповідної території міста.
Стаття 91. Підготовка і проведення виборів органів самоорганізації населення здійснюються відкрито і гласно.
Результати виборів оприлюднюються в засобах масової інформації міста в десятиденний термін.
Частина 19. Здійснення повноважень органів самоорганізації населення
Стаття 92. Власні повноваження органу самоорганізації населення визначаються Законом України „Про органи самоорганізації населення” та Положенням про нього.
Стаття 93. Міська рада може додатково наділяти орган самоорганізації населення частиною своїх повноважень.
Здійснення повноважень органами самоорганізації населення не повинно перешкоджати інтересам територіальної громади міста.
Стаття 94. Органи самоорганізації населення самостійно використовують фінансові ресурси, які передані їм з місцевого бюджету, на цілі та в межах визначених міською радою.
Контроль за фінансовою діяльністю органів самоорганізації населення в межах своїх повноважень здійснюють міська рада та її виконавчі органи, збори жителів за місцем проживання та органи державної влади.
Стаття 95. Органи і посадові особи місцевого самоврядування надають допомогу органам самоорганізації населення у здійсненні ними своїх повноважень та координують їх діяльність. Члени органу самоорганізації населення мають право приймати участь в засіданнях міської ради та її виконавчого комітету, стосовно їх діяльності, а також під час розгляду питань, що ініціюються органами самоорганізації населення.
Розділ V. МАТЕРІАЛЬНА ТА ФІНАНСОВА ОСНОВИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Частина 20. Комунальна власність міста
Стаття 96. Територіальній громаді міста Новомосковська належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частка в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
У комунальній власності територіальної громади знаходяться об’єкти, що мають важливе загальноміське значення для життєзабезпечення міста, задоволення потреб міської громади та для збереження історико-культурних об’єктів міста (міські системи водо- і енергопостачання, інженерні комунікації, пам’ятки культури і архітектури, музеї, природні ландшафти тощо).
Стаття 97. Суб’єктом права міської комунальної власності є територіальна громада міста Новомосковська, а від її імені виступає міська рада.
Міська рада безпосередньо або через утворені нею виконавчі органи користується, володіє та розпоряджається належним їй на основі права комунальної власності майном, в межах чинного законодавства України, здійснюючи з ним будь-які майнові операції (продаж, передача в оренду, постійне або тимчасове користування, використання як заставу тощо).
Стаття 98. Право комунальної власності виникає на підставі безкоштовної передачі майна із державної форми власності, власності інших адміністративно-територіальних одиниць, створення чи купівлі об’єктів комунальної власності територіальної громади за рахунок належних їй коштів та за інших умов, які не суперечать чинному законодавству України.
Право територіальної громади на землю та інші природні ресурси гарантується Конституцією України.
Територіальна громада має право на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об’єктів, розташованих на її території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальної громади міста.
Усе майно, розташоване на території міста, за винятком майна державної, колективної, приватної та інших встановлених законодавством форм власності та визначених згідно з чинним законодавством, як безгосподарне є комунальною власністю територіальної громади міста Новомосковська.
Стаття 99. Право спільної комунальної власності територіальних громад виникає в разі укладення за спільною домовленістю відповідного договору між територіальною громадою міста та іншими територіальними громадами. Необхідність права спільної комунальної власності виникає у разі, якщо утримання відповідного об’єкту комунальної власності для міської громади є утрудненим, а можливості цього об’єкту спроможні задовольнити потреби населення інших територіальних громад. Управління об’єктами спільної комунальної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад, здійснює Дніпропетровська обласна рада. Відчуження майна спільної комунальної власності можливе тільки за згодою територіальної громади міста або за рішенням Новомосоквської міської ради.
Стаття 100. Правовий режим майна територіальної громади визначається міською радою. Усе майно територіальної громади закріплене (знаходиться на балансі) за комунальними підприємствами, закладами, установами або цінними паперами чи частинами в уставному фонді господарських товариств.
Комунальні підприємства чи заклади володіють закріпленим за ним комунальним майном на основі права повного господарського відання або оперативне управління. У відповідності до цього права підприємство володіє, користується належним йому майном згідно з чинним законодавством та цим Статутом.
Стаття 101. Управління об’єктами права комунальної власності здійснюють виконавчі органи міської ради. Права та функції, які у відповідності з цим їм делегуються, визначаються рішеннями міської ради.
Питання відчуження, придбання майна, створення, реорганізації або ліквідації комунальних підприємств, закладів, установ, визначення основних напрямків їх діяльності, порядку використання їх прибутку, перелік об’єктів для приватизації, визначення термінів і способів приватизації є виключною компетенцією міської ради.
Стаття 102. Право комунальної власності територіальної громади гарантується Конституцією України і захищається законами на рівних умовах з правами інших форм власності.
Органи державної влади не мають права втручатися у здійснення територіальною громадою, а від їх імені органами місцевого самоврядування, а також комунальними підприємствами, закладами і установами права комунальної власності, встановлення обмежень, не передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Органи державної влади несуть майнову відповідальність за шкоду, заподіяну неправомірним втручанням у здійснення територіальною громадою права комунальної власності, включаючи і обов’язкову компенсацію за неодержані внаслідок такого втручання доходи.
Акт органу влади, який не відповідає Закону і порушує повноваження територіальної громади як власника або органу місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та закладів, визначається судом недійсним за позовом органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, закладів та установ.
Стаття 103. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за шкоду, заподіяну об’єктам права комунальної власності. Діяльність фізичних та юридичних осіб, результатом якої є нанесення шкоди об’єктам права комунальної власності, карається відповідно до законодавства з компенсацією органам місцевого самоврядування заподіяних збитків та неодержаних внаслідок цього доходів. Органи місцевого самоврядування мають право звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.
Частина 21. Фінансова основа
Стаття 104. Фінансова основа міста складається з:
доходів місцевого бюджету;
фінансово-кредитних ресурсів;
страхових ресурсів;
коштів підприємств, організацій і установ, що перебувають у комунальній власності міста;
коштів валютних фондів;
відповідної частини коштів підприємств, організацій і установ, створених за пайовою участю органів місцевого самоврядування;
коштів, отриманих від розміщення місцевих позик, цінних паперів, а також, отриманих від роботи на фондовому ринку;
коштів, отриманих від проведення місцевих лотерей;
інших фінансових ресурсів, не заборонених чинним законодавством.
Стаття 105. Територіальна громада міста Новомосковська безпосередньо або через органи місцевого самоврядування може об’єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об’єкти права комунальної власності, а також кошти місцевого бюджету для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ, організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
Стаття 106. Міська рада (або за її рішенням інші уповноважені органи) може в межах своїх повноважень, визначених законодавством, випускати місцеві позики, цінні папери і лотереї, отримувати кредити в банківських установах, створювати комунальні банки та інші фінансово-кредитні установи, виступати гарантом кредитів підприємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності.
Частина 22. Міський бюджет
Стаття 107. Бюджет – це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Стаття 108. Бюджет органів місцевого самоврядування визнається місцевим бюджетом.
Стаття 109. Орган місцевого самоврядування у місті має власний місцевий бюджет, самостійно його розробляє та затверджує згідно з Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та про Державний бюджет України, Бюджетним Кодексом України та іншими нормативно - правовими актами.
Стаття 110. Самостійність бюджету міста гарантується власними та закріпленими за ним Бюджетним Кодексом України доходами, а також правом самостійно визначати напрямки використання коштів місцевого бюджету.
Будь-яке втручання в розробку, затвердження і виконання міського бюджету органу місцевого самоврядування не допускається, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством України.
Стаття 111. Бюджет міста затверджується міською радою, виконання бюджету міста здійснюється виконавчим комітетом, його відділами, управліннями та комітетами.
Стаття 112. Фінансове управління (фінансовий орган місцевого самоврядування) відповідно до законодавства України здійснює загальну організацію та управління по складанню і виконанню місцевого бюджету, координує діяльність учасників бюджетного процесу, а також інші функції, пов’язані з управлінням коштами місцевого бюджету.
Стаття 113. Мінімальний розмір бюджету міста (місцевого бюджету) визначається на основі фінансового нормативу бюджетної забезпеченості в межах бюджетних ресурсів зведеного бюджету України і місцевих бюджетів та першочерговості соціальних видатків.
Стаття 114. Місцевий бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
1. Загальний фонд бюджету включає:
1) доходи, що закріплюються за бюджетом місцевого самоврядування згідно з Бюджетним Кодексом України на постійній основі та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів;
2) доходи згідно з Бюджетним Кодексом України, що не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів;
3) міжбюджетні трансферти;
4) всі видатки місцевого бюджету за рахунок надходжень до загального фонду бюджету.
2. Спеціальний фонд бюджету включає:
1) бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень;
2) гранти та дарунки (у вартісному обрахунку), одержані розпорядниками бюджетних коштів на конкретну мету;
3) різницю між доходами та видатками спеціального фонду бюджету;
4) доходи та витрати бюджету розвитку згідно з Бюджетним Кодексом України.
3. Розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди визначається законом про Державний бюджет України. Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно Законами України.
4. Підставою для рішення міської ради про створення спеціального фонду у складі місцевого бюджету може бути виключно Закон про Державний бюджет України.
5. Видатки місцевого бюджету включають бюджетні призначення, встановлені рішенням про місцевий бюджет, на конкретні цілі, що пов’язані з реалізацією програм, перелік яких визначається Бюджетним Кодексом України.
Стаття 115. Видатки місцевого бюджету поділяються на видатки, які визначаються функціями держави та можуть бути передані до виконання місцевому самоврядуванню з метою забезпечення найбільш ефективного їх виконання на основі принципу субсидіарності, та видатки на реалізацію прав та обов’язків місцевого самоврядування, які мають місцевий характер та визначені Законами України. Зазначені видатки здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету, у тому числі трансфертів з Державного бюджету України згідно з положеннями Бюджетного Кодексу України.
Стаття 116. Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України Закону про Державний бюджет України не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Стаття 117. Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути прийнято на інший, ніж передбачено статтею 119 цього Статуту, бюджетний період, є:
введення воєнного стану;
оголошення надзвичайного стану в Україні або окремих його місцевостях;
оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, необхідність усунення природних чи техногенних катастроф.
Стаття 118. Бюджет міста на наступний бюджетний період затверджується рішенням міської ради не пізніше ніж у двотижневий термін після офіційного опублікування Закону про Державний бюджет України. При затвердженні місцевого бюджету повинні бути враховані обсяги міжбюджетних трансфертів та інші положення, необхідні для формування місцевого бюджету у відповідності до бюджетного законодавства України.
Стаття 119. Якщо до початку бюджетного періоду не прийнято відповідне рішення про місцевий бюджет, виконавчий комітет міської ради має право здійснювати витрати з місцевого бюджету лише на цілі, визначені у рішенні про місцевий бюджет на попередній бюджетний період згідно Бюджетного Кодексу України.
Стаття 120. Міська рада має право у складі місцевого бюджету затвердити резервний фонд. Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не носять постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Обсяги резервного фонду бюджету та порядок його використання визначаються Бюджетним Кодексом України.
Стаття 121. На протязі бюджетного періоду міська рада, а також виконавчий комітет міської ради (у разі отримання повноважень від міської ради) має право вносити зміни до рішення про місцевий бюджет. Внесення змін до рішення про місцевий бюджет здійснюється за процедурою, визначеною Бюджетним Кодексом України.
Стаття 122. Періодичність, структура та терміни подання звітності про виконання місцевих бюджетів визначається бюджетним законодавством України. Доходи, додатково одержані в процесі виконання місцевого бюджету, суми перевиконання доходної частини загального фонду місцевого бюджету вилученню не підлягають, крім випадків, передбачених бюджетним законодавством України.
Стаття 123. Цільові фонди створюються за рішенням міської ради та використовуються на цілі, визначені рішенням міської ради про місцевий бюджет на поточний рік. Залишки коштів цільових фондів станом на кінець бюджетного періоду вилученню не підлягають і використовуються за умови внесення змін до рішення міської ради про місцевий бюджет на новий бюджетний період на цілі, визначені цим рішенням.
Стаття 124. Створення позабюджетних фондів місцевого самоврядування регулюється чинним законодавством України.
Стаття 125. Міська рада відповідно до чинного законодавства України може встановлювати місцеві податки і збори. Перелік місцевих податків і зборів затверджується законом України. Доходи від надходження місцевих податків і зборів спрямовуються на виконання власних повноважень місцевого самоврядування.
Стаття 126. Міська рада відповідно до чинного законодавста України має право прийняти рішення щодо надання пільг зі сплати податків і зборів у частині, що зараховується до бюджету міста.
Стаття 127. Контроль за дотриманням бюджетного законодавства та відповідальність за бюджетні правопорушення здійснюється у порядку, визначеному Бюджетним Кодексом України
Розділ VІ. ГАРАНТІЇ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Частина 23. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування перед територіальною громадою
Стаття 128. Система гарантій місцевого самоврядування – це сукупність умов та засобів, які забезпечують дієву і ефективну реалізацію закріплених за ними Конституцією та Законами України прав та належне виконання покладених обов’язків.
Ця система включає:
загальні гарантії, до яких належать економічні, політичні, духовні;
спеціальні гарантії (власне юридичні).
Стаття 129. Спеціальні (юридичні) гарантії місцевого самоврядування являють собою правові засоби забезпечення його діяльності, які встановлені як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні.
Територіальна громада, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження та приймають власні нормативно-правові акти.
Стаття 130. Цільове призначення гарантій місцевого самоврядування полягає в тому, щоб забезпечити за допомогою правових засобів:
- організаційну та матеріально-фінансову самостійність органів місцевого самоврядування у вирішенні питань місцевого значення;
- захист прав місцевого самоврядування та створення сприятливих умов для їх повної реалізації.
Стаття 131. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є відповідальними, підконтрольними та підзвітними перед територіальною громадою міста за результати своєї роботи і надають жителям міста необхідну інформацію із зазначених питань.
Вони періодично, але не менше, як 2 рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальною громадою про свою діяльність.
Стаття 132. Територіальна громада міста має право на отримання достовірної інформації про діяльність органів і посадових осіб місцевого самоврядування, яка включає відомості про:
- структуру та кількісний склад органів місцевого самоврядування;
- компетенцію органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
- призначення та звільнення посадових осіб органів місцевого самоврядування;
- зміст актів та інших документів, що приймаються в системі місцевого самоврядування;
- поточну діяльність та плани роботи органів і посадових осіб місцевого самоврядування;
- позицію цих органів і посадових осіб з найважливіших питань життя міста.
- іншу інформацію, згідно чинного законодавства.
Порядок та періодичність надання цієї інформації, способи її оприлюднення визначаються міською радою та міським головою.
Стаття 133. Усі керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради повинні щомісяця проводити прийом членів територіальної громади міста з особистих питань.
Стаття 134. Усі органи і посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані сприяти забезпеченню дотримання прав, законних інтересів об’єднань громадян, легалізованих згідно з чинним законодавством.
Стаття 135. Порядок дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або Закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень визначаються діючим законодавством України.
Частина 24. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування перед державою, юридичними та фізичними особами.
Стаття 137. Органи і посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність у разі порушення ними Конституції України і чинного законодавства.
Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Посадові особі місцевого самоврядування підлягають атестації та щорічній оцінці діяльності відповідно до вимог чинного законодавства та загальновизнаних норм міжнародних стандартів управління.
Стаття 138. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Стаття 139. Акти ради, виконавчого комітету міської ради, міського голови, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стаття 140. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам, в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів міського самоврядування, відшкодовуються за рахунок коштів міського бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування – за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законодавством.
Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Стаття 141. Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за виконання визначених законодавством повноважень органів виконавчої влади, у порядку, встановленому законодавством.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ.
Статут територіальної громади м. Новомосковська затверджується рішенням міської ради та підлягає реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Цей Статут є постійно діючим актом і не підлягає перезатвердженню новообраним складом міської ради.
Органам та посадовим особам місцевого самоврядування забезпечити прийняття нормативно-правових актів у відповідності з цим Статутом.
Статут територіальної громади міста Новомосковська підлягає реєстрації в органах юстиції у визначеному законодавством порядку та опублікуванню у міських засобах масової інформації, на офіційному сайті Новомосковської міської ради. Статут набирає чинності з дня його опублікування.
Додатки до цього Статуту мають одинакову з ним юридичну силу.